Biosterol jest preparatem o wysokiej zawartości saponin steroidowych, przeznaczonym do wspomagania diety sportowców. Dobór związków, w tym pochodnych spirostanu, ukierunkowany został na działanie zwiększające produkcję testosteronu oraz stymulację aktywności psychicznej, która umożliwia realizowanie wyczerpujących planów treningowych.
Saponiny są to związki pochodzenia roślinnego zbudowane z dwóch części: aglikonu - sapogeniny (sapogenol) i glikonu – sacharydu. Saponiny zmieniają strukturę błon komórkowych i tym samym nabłonków, czyniąc je bardziej przepuszczalnymi dla składników organicznych w tym spożywanych białek. Saponiny mają zdolność przyłączania się do cholesterolu, tworząc stosunkowo stabilne związki, aktywne farmakologicznie.
Saponiny steroidowe to pochodne spirostanu lub furostanu. Powstają na układzie steranu z ugrupowaniem cyklicznym bocznym. Ugrupowanie boczne składa się z pierścienia 5-członowego i pierścienia 6-członowego. Oba pierścienie są połączone węglem spiro C-22. Saponiny steroidowe pochodne furostanu nie mają zamkniętego pierścienia F, lecz łańcuch alifatyczny. W zakresie właściwości anabolicznych wykorzystuje się sarsasapogeninę, diosgeninę, jamogeninę, smilageninę, tigogeninę, hekogeninę. Wymienione saponiny mają w pozycji 3 grupę wodorotlenową, dzięki czemu, w obecności katalizatorów możliwe jest przekształcenie ich w hormony sterydowe lub parahormony sterydowe o działaniu anabolicznym. W organizmie człowieka istnieją odpowiednie szlaki metaboliczne zdolne do biosyntezy aktywnych substancji sterydowych (anabolicznych) z wymienionych saponin, pod warunkiem wstępnej obróbki biochemicznej jaka zachodzi pod wpływem enzymów symbiotycznej mikroflory jelitowej. Enzymy te przekształcają saponiny w związki pregnanowe (C-21) i androstanowe (C-19), będące substratami do syntezy testosteronu i androsteronu. Do celów anabolicznych najbardziej efektywne są saponiny o podwójnym wiązaniu między węglem C5 i C6. Degradacja metaboliczna łańcucha bocznego saponiny steroidowej (utlenienie, redukcja, dehydroksylacja, dehydratacja), doprowadza do powstania związku C-19 (testosteron).
Dostarczanie tego typu prekursorów androgenów przy równocześnie znormalizowanej mikroflorze jelitowej może zwiększyć ilość produkowanego testosteronu nawet o 4 mg w ciągu doby. Dzięki tej nadwyżce pojawia się we krwi tzw. testosteron wolny, nie związany z białkami. Właśnie ten wolny testosteron zapewnia efekt metaboliczny. Dodatek fitosteroli oraz stymulatorów wydzielania insuliny (prekursory i aktywatory hydroksy-izoleucyny, czysta 4-hydroksy-izoleucyna) zawartych w ekstraktach z czarnuszki i kozieradki zapewnia dodatkowe pobudzenie przyrostów tkanki łącznej i tkanki mięśniowej. Zwiększone wydzielanie insuliny powoduje: pobudzenie syntezy glikogenu i białek, ułatwienie transportu poprzez błony komórkowe do wnętrza komórek – glukozy, aminokwasów, potasu i kwasów tłuszczowych, hamowanie nadmiernej glikogenolizy, zubażającej mięśnie w materiał energetyczny.
Preparaty roślinne zawierające saponiny
Potencjał saponin steroidowych i innych związków zawartych w roślinach wciąż jest badany. Od początku lat 70-tych rośliny najbardziej popularną rośliną tego typu dla sportowców był buzdyganek ziemny (Tribulus Terrestris), używano go do produkcji preparatów stymulujących metabolizm, a także drugo- i trzeciorzędowe cechy płciowe w tym popęd seksualny. Rozwój fitochemii pozwolił coraz bliżej poznawać funkcje poszczególnych frakcji sterolowych, obecnie przy użyciu precyzyjnych metod ekstraktacji tworzone są suplementy zawierające te frakcje, które najbardziej odpowiadają potrzebom danej grupy docelowej. Współczesna suplementacja ewoluuje od ekstraktów opartych na jednej roślinie, której działanie znane jest z tradycji zielarstwa, do precyzyjnie dobranych związków i mieszanin ukierunkowanych na konkretne oddziaływanie fizjologiczne. Produkty takie tworzone przez firmy suplementacyjne przyjmuję nazwę współczesnych prohormonów, w celach marketingowych w ich opisach używa się głównie chemicznie brzmiących nazwy związków naturalnie występujących w użytej roślinie.
Biosterol należy do najnowocześniejszej grupy takich produktów, nazywa się je "prohormonami", "inhibitorami aromatazy" (IA), czy "post cycle treatment" (PCT). Różnica polega na tym, że Biosterol nie jest jedynie mieszanką sprawdzonych ekstraktów tego typy a produktem autorskim (DR. H.Różański) dla którego stworzono indywidualnie proces otrzymywania związków na poziomie powstawania surowca. Niektóre rośliny do jego produkcji hodowane są w kraju. Dzięki zapleczu naukowemu skuteczność płynnego wypełnienia Biosterolu mogła być sprawdzona in vivo na zwierzętach.
Dawkowanie: 1-2 kapsułki dziennie, po posiłku. Biosterol powinien być przyjmowany codziennie. Z uwagi na właściwości stymulujące do aktywności, środek najlepiej jest przyjmować przed godziną 18-tą. W dni treningowe należy przyjąć 1 kapsułkę wraz z ostatnim posiłkiem przed treningiem. W przypadku stosowania 2 kapsułek dziennie - spożywać po jednej, po różnych posiłkach.
Przeciwwskazania i działania niepożądane: Produktu nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia. Nie zaobserwowano skutków ubocznych podczas podawania preparatu.
Składniki czynne (ekstrakty):
Nigellae fluidum
Capsici fluidum
Trigonellae fluidum
Myristicae liquidum
Glycyrrhizae siccum
Cynarae fluidum
Jedna kapsułka zawiera:
– 200 mg saponin
– 66 mg fitosteroli
– 0.25 mg alkaloidów steroidowych
Produkt przeznaczony do sprzedaży dla osób pełnoletnich.
Przechowywanie: Preparat należy przechowywać w temp. do 25°C, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Opakowanie: 3 blistry po 12 kapsułek miękkich.