Pobudza do działania. Wyciąg ze skórek owoców bergamoty znany jest z właściwości oczyszczających powietrze oraz poprawiających humor. Doskonale wspomaga walkę ze stanami zapalnymi skóry.
Olejek bergamotowy doceniany jest nie tylko za piękny, orzeźwiający, cytrusowy zapach, ale również właściwości, które wspierają codzienne funkcjonowanie. Działa antybakteryjnie, antyseptycznie i przeciwzapalnie.
Jest doskonałym środkiem wspomagającym walkę z trądzikiem, podrażnieniami oraz stanami zapalnymi skóry. Nigdy jednak nie należy stosować go bezpośrednio na skórę. Olejek bergamotowy wymaga rozcieńczenia bądź połączenia go z innymi środkami pielęgnacyjnymi. Często dodawany jest do perfum oraz preparatów myjących, kremów czy balsamów dla kobiet i mężczyzn. Warto również dodać, że olejek bergamotowy sprawdza się doskonale jako odświeżacz powietrza, środek do utrzymywania higieny jamy ustnej oraz preparat do dezynfekcji pomieszczeń.
Głównie doceniono go za właściwości poprawiające nastrój. Olejek bergamotowy łagodzi objawy zmęczenia, zbytniej senności a nawet stanów depresyjnych. Niweluje uczucie niepokoju, zmniejsza napięcie nerwowe, wpływa na poprawę humoru.
Olejek bergamotowy idealnie komponuje się z olejem migdałowym, kokosowym, jojoba czy słonecznikowym a także olejkiem lawendowym, z arniki czy żywokostu. Przed zastosowaniem warto zawsze wykonać próbę uczuleniową.
Zastosowanie olejku bergamotowego
Aromaterapia: 3 - 6 kropli na 1 litr wody należy umieścić w nawilżaczu powietrza czy rozpylaczu. 2 - 4 krople na 100 ml wody do kominka lub lampek zapachowych.
Kąpiel: 4 - 6 kropli olejku bergamotowego na wannę ciepłej wody.
Pielęgnacja skóry: 5 kropli olejku bergamotowego z łyżką oleju bazowego nanosić na zmienioną partię skóry. 2 - 3 krople olejku bergamotowego połączyć z łyżką oleju kokosowego i wcierać w zęby oraz dziąsła dla utrzymania optymalnego stanu jamy ustnej.