Laptopy – często zadawane pytania

Jaki laptop jest dobry i tani?

Tanie laptopy to niezwykle zróżnicowana kategoria urządzeń, jednak najczęściej tego typu urządzenia służą do przeglądania internetu, oglądania filmów i grania w proste gry. Tanie konstrukcje są wyposażone w procesory Intel Core i3 oraz zintegrowane karty graficzne. W trakcie poszukiwania dobrego laptopa warto zwracać uwagę na jego specyfikację – w sposób szczególny na ilość pamięci RAM, rodzaj dysku twardego i jego pojemność. Ważna jest też pojemność baterii, jakość wykonania oraz ogólny design.

Jakiej firmy laptopy są najmniej awaryjne?

Nie da się jednoznacznie wskazać, które firmy produkują najmniej awaryjne laptopy. Poszczególne modele w ramach jednego producenta mogą być obarczone zróżnicowanymi problemami i usterkami. Za najbardziej niezawodne uchodzą jednak laptopy produkowane przez firmy takie jak Apple, Lenovo, ASUS czy Dell.

Laptopy – dlaczego warto je kupować?

Laptopy, czyli przenośne komputery to bardzo wygodne urządzenia. Ich niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim mobilność – możemy używać ich w dowolnym miejscu, co jest niesamowicie ważne dla osób, które często podróżują. Obecnie laptopy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów sklepów elektronicznych.

Obecnie produkowane laptopy w wielu przypadkach są niezwykle wydajne – istnieją m.in. specjalne laptopy dla graczy czy laptopy do pracy, a nawet laptopy dla dzieci. Oferta producentów jest bardzo zróżnicowana, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Laptopy są też łatwe w obsłudze, a ich systemy operacyjne są bardzo intuicyjne. Dzięki temu nawet osoby, które nie są biegłe w ich użytkowaniu, bez trudu opanują w krótkim czasie ich obsługę.

Notebooki – najbardziej znani producenci

Bez względu na to, czy zaopatrujemy się w laptopy gamingowe, laptopy do pracy czy laptopy dla dzieci, warto kupować sprzęt od najbardziej znanych producentów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że posłużą nam one przez wiele lat. Do grona renomowanych producentów laptopów zaliczamy:

 • Lenovo,
 • Apple,
 • Asus,
 • MSI,
 • Huawei,
 • Samsung,
 • Acer.

Rodzaj dysku twardego: HDD czy SSD?

HDD oraz SSD to dwa podstawowe rodzaje dysków twardych, które są stosowane w laptopach i komputerach osobistych. Liczba różnic pomiędzy tymi dwoma typami dysków jest dość istotna – dotyczą one przede wszystkim prędkości zapisu i odczytu, żywotności oraz podatności na uszkodzenia mechaniczne i ceny.

 • Dyski HDD (ang. Hard Disk Drive). Jest to klasyczny dysk magnetyczny. Cechą charakterystyczną tego rodzaju dysków jest wolniejszy niż w SSD odczyt i zapis plików, większa podatność na uszkodzenia z racji dużej liczby elementów mechanicznych, a także bardzo niska cena. Ich wadą jest też fakt, iż pracują znacznie głośniej niż dyski SSD. Jest to doskonały wybór dla osób, którym zależy przede wszystkim na dużej pojemności, a nie szybkości zapisu plików.
 • Dyski SSD (ang. Solid State Drive). Są to dyski działające na podobnej zasadzie jak pendrive'y – nie posiadają ruchomych części, pracują cicho, są lekkie i zdecydowanie szybsze. Żywotność dysków SSD jest nieporównywalnie dłuższa, jednak są one droższe od dysków HDD.

Rodzaje matryc w laptopach 

Idealny obraz na ekranie laptopa to taki, który posiada żywe kolory, prawdziwą czerń oraz szerokie kąty widzenia. Podczas wyboru laptopa szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj matrycy, ponieważ to właśnie ta kwestia przesądza o jakości obrazu. Najczęściej stosowane rodzaje matryc w laptopach to:

 • IPS (In-Plane Switching). Jest to typ matrycy oferujący szerokie kąty widzenia, jasne kolory i głębokie czernie. Takie matryce są doskonałe w laptopach dedykowanych grafikom, montażystom wideo oraz graczom.
 • Liquid Retina XDR. To matryce stosowane w laptopach firmy Apple. Wyróżnia je bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Zapewniają możliwość oglądania i edytowania zdjęć oraz wideo HDR. Współczynnik kontrastu wynosi 1 000 000:1.
 • OLED (Organic Light Emitting Diode). Cechą charakterystyczną tej matrycy jest fakt, iż każdy piksel ekranu świecie niezależnie od pozostałych, dzięki czemu zapewnia ona wyraźne i szczegółowe obrazy. Te matryce również są często stosowane w laptopach dla graczy i montażystów wideo.
 • Retina. Inna kategoria matryc Apple, która również słynie z wysokiej szczegółowości i dobrego odwzorowania kolorów. Cechą rozpoznawczą tych matryc jest też duża rozdzielczość.
 • TN (Twisted Nematic). Najtańsza i najmniej zaawansowana kategoria matryc. Jej cechą charakterystyczną jest niska jakość kolorów i wąskie kąty widzenia.
Pokaż więcej