Wiele osób zastanawia się, na co zwrócić uwagę, przy wyborze dobrego telewizora. Trzeba wiedzieć, że powinien on odzwierciedlać preferencje użytkowników, ale też odpowiadać na ich potrzeby. Warto poznać odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące wyboru telewizorów.

Telewizor – niezastąpiony element dobrej zabawy w domu

Telewizor może być przepustką do dobrej zabawy. Oglądając seriale czy programy rozrywkowe można się zrelaksować, ale też odpocząć po ciężkim dniu w pracy. To naprawdę świetny wybór dla osób, które doświadczają sporej dawki stresu. Nie można też zapominać, że tv zapewnia dostęp do informacji, zatem jest oknem na świat. Wbrew pozorom oglądanie tv wcale nie jest szkodliwe, może być pomocne choćby w trakcie nauki języka obcego, może też rozwijać wyobraźnię czy pełnić funkcję edukacyjną. Do telewizora można podłączyć konsolę do gier i zwiększyć jego funkcjonalność, a przy tym cieszyć się fabułą gry w świetnej jakości i rozdzielczości.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze nowego telewizora?

Niewątpliwie telewizory są urządzeniami, które zapewniają użytkownikom rozrywkę. Trzeba jednak pamiętać o tym jak ważna jest technologia. Jednocześnie istotne znaczenie ma też specyfikacja i tutaj liczy się przekątna, rozdzielczość czy HDR.

Rodzaje telewizorów – LCD, OLED, QLED, plazmowe

  • Telewizory OLED bardzo dobrze oddają czerń, a także głęboki kontrast i do tego wiernie odwzorowują kolory. Wykorzystują organiczne diody LED, gdzie każda emituje światło. Dzięki temu uzyskuje się realistyczny, ale też żywy i nasycony obraz. Telewizory OLED dostępne są w dużych rozmiarach, gdyż właśnie dzięki temu można docenić ich walory.
  • Telewizor LCD to stosunkowo tani model, który wykorzystuje starszą technologię. Oznacza to, że panel LCD jest podświetlany diodami LED. Taki wyświetlacz nie zapewnia idealnego odwzorowania barw, przy czym trzeba wiedzieć, że kontrast jest mniejszy, natomiast czerń jaśniejsza.
  • Telewizory QLED są to modele LCD, jednak mają zdecydowanie wyższą jakość. Wykorzystują kropki kwantowe. Wyposażone są też w podświetlenie diodami LED. Emitują niebieskie światło, które jest pokryte warstwą żółtego fosforu. Największą zaletą technologii QLED jest niezwykle duży zakres wyświetlanych kolorów. Dzięki temu uzyskuje się obraz pełen nawet najdrobniejszych detali. Takie telewizory są wręcz idealne do wyświetlania treści HDR.
  • Telewizory plazmowe składają się z kolei z dwóch szyb, a pomiędzy nimi znajdują się mikroskopijne komórki. Są one wypełnione gazem szlachetnym. W ten sposób powstaje plazma, która emituje promieniowanie ultrafioletowe. Gdy wiązka przechodzi przez warstwę fosforu, na ekranie pojawiają się piksele w odpowiednim kolorze. Takie telewizory cechuje równomierne podświetlenie. Gwarantują pełny kąt widzenia. Jakość obrazu jest wysoka, podobnie jak kontrast.

Rozdzielczość TV – HD, Full HD, 4K, 8K

Rozdzielczość tv to kolejny parametr, na który należy zwrócić uwagę.

  • Rozdzielczość HD, jest to skrót od high definision, a więc wysokiej rozdzielczości. Taką technologię cechuje dobra ostrość, a także przejrzystość.
  • Decydując się na telewizor full HD należy wiedzieć, że rozdzielczość w tym przypadku wynosi 1092x1080 pikseli. Większość filmów czy dostawców cyfrowej telewizji nadaje programy właśnie w takiej technologii. Obraz jest dobrze odwzorowany, a głębia kolorów wysoka.
  • Telewizor 4K ma rozdzielczość, która wynosi 8,3 mln pikseli. Obraz jest bardzo realny i szczegółowy. Kolory są doskonale odwzorowane. Trzeba jeszcze wiedzieć, że takie telewizory mają 4 razy większą rozdzielczość niż telewizory full HD.
  • Następcą obrazu 4K jest ultra HD lub 8K. Oznacza to, że rozdzielczość 8K ma aż 4 razy więcej pikseli niż rozdzielczość 4K. Obraz jest jeszcze bardziej szczegółowy i wyrazisty.

Trzeba pamiętać, że im wyższa rozdzielczość, tym obraz lepiej odwzorowuje detale. Jednak sygnał telewizyjny aktualnie nie jest nadawany w ultra HD. Jeżeli natomiast ogląda się filmy z serwisów streamingowych czy gra na konsoli PS 5, to wyświetlacz 4K będzie naprawdę dobrym wyborem.

Wybór odpowiedniej wielkości ekranu telewizora

Wybierając wielkość telewizora najlepiej wykorzystać kalkulator odległości od tv. Np. w przypadku telewizorów full HD na każdy cal przekątnej przypada średnio 4,2 cm, natomiast w przypadku telewizorów 4K na każdy cal przekątnej przypada 2,1 cm odległości. Oznacza to, że wybierając telewizor 46" najlepiej zachować odległość 193 cm. Dotyczy to telewizorów full HD, natomiast w przypadku telewizorów 4K odległość powinna wynosić 181 cm. Wybierając wielkość telewizora najlepiej wykorzystać kalkulator odległości od tv. Np. w przypadku telewizorów full HD na każdy cal przekątnej przypada średnio 4,2 cm, natomiast w przypadku telewizorów 4K na każdy cal przekątnej przypada 2,1 cm odległości. Oznacza to, że wybierając telewizor 46" najlepiej zachować odległość 193 cm. Dotyczy to telewizorów full HD, natomiast w przypadku telewizorów 4K odległość powinna wynosić 181 cm.

Funkcje i możliwości telewizorów – Smart TV i Android TV

Telewizor Smart TV może komunikować się z tabletem czy też smartfonem. Można przesyłać i oglądać filmy czy też zdjęcia, a także odtwarzać filmy z aplikacji VOD. Telewizor Android TV umożliwia korzystanie z aplikacji dostępnych w sklepie Google Store, do których należą np. Netflix czy Prime Video. Umożliwiają też granie w chmurze. Telewizor może mieć zarówno funkcje Smart, jak i Android TV.

Najlepsze marki telewizorów: które warto rozważyć?

Na uwagę zasługują telewizory Samsung QLED. Gwarantują one wysoką jakość obrazu oraz idealne odwzorowanie i nasycenie kolorów. W zestawieniu dobrych, a przy tym stosunkowo tanich telewizorów nie może zabraknąć urządzeń Samsung z serii Crystal UHD. Wyposażone są one w matrycę 4K. Natomiast dla najbardziej wymagających osób, które lubią oglądać przeboje kinowe na tv bądź grają w na konsoli PS5 lepszym wyborem będą telewizory Samsung NEO QLED, które wykorzystują multiinteligentny procesor.

Telewizory LG, Hisense i Sony są również popularne wśród klientów. W segmencie budżetowym dobrym wyborem są również telewizory Philips i Toshiba.

Telewizory w sklepie internetowym ROZETKA - dobre ceny i promocje

W sklepie internetowym ROZETKA telewizory dostępne są w naprawdę korzystnych cenach. Niewątpliwie wybór jest ogromny. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Warto szukać atrakcyjnych promocji, które często się pojawiają.

Telewizory – często zadawane pytania

Który model jest lepszy – telewizor QLED czy OLED?

OLED jest to technologia, która znana jest już od wielu lat. Wykorzystuje diody LED, natomiast QLED wykorzystuje tzw. kropki kwantowe, jest bardziej zaawansowana, dlatego też telewizory QLED są lepszym wyborem.

Jakie opcje łączności i porty powinien mieć telewizor?

Bardzo przydatne są złącza takie jak HDMI, USB, audiojack, a także VGA czy RJ-45. Przydatne jest też złącze SCART. Natomiast funkcja łączności DLNA pozwala na bezprzewodowe łączenie pomiędzy telewizorem a innymi urządzeniami. Przydatna jest też łączność WiDi. Jest to odmiana funkcji miracast, dzięki której można podłączyć telewizor ze smartfonem, wykorzystując Wi-Fi.

Jak dobrać optymalny rozmiar telewizora w calach?

Wszystko zależy od preferencji użytkownika. Przyjmuje się, że do małych pomieszczeń sprawdzą się telewizory 32-40", a w większych pomieszczeniach można wybrać telewizory od 50". Bardzo duże urządzenia sprawdzają się na ścianie w salonie. Zaleca się, by odległość wynosiła od 4 do 4,5 cm na każdy cal przekątnej ekranu.

Pokaż więcej