Wyobraź sobie sytuację, gdy zakładasz swoje damskie białe trampki na spacer, ale łapie Cię deszcz. Dokoła wilgoć, kałuże, a na dodatek błoto! Trampki nie wyglądają już na nowe ani nawet na zadbane. Wracasz do domu i chcesz doprowadzić je do porządku. Planujesz je wyprać i potem wysuszyć. Jak to zrobić, aby nie zniszczyć butów? Czytaj dalej, podpowiadamy nasze wskazówki, jak wysuszyć buty po deszczu oraz jakich błędów podczas suszenia unikać.

Spis treści:

Jak szybko wysuszyć buty domowymi sposobami?

Jak szybko wysuszyć buty po jesiennym spacerze?

Na buty czeka wiele potencjalnych niebezpieczeństw. Może to być deszcz, który potrafi nieodwracalnie zniszczyć zamszowe sandały. Może to być sól podczas śnieżnej zimy, która niszczy damskie i męskie skórzane półbuty. Może to być także nadmierna ekspozycja na promienie UV, która może odbarwić nowe obuwie. Ale czy wiesz, jak wiele zagrożeń oczekuje na buty w domu, gdy próbujesz je szybko wysuszyć?

Zanim przystąpisz do prania bądź suszenia butów, dowiedz się, jak zabrać się do tego bezpiecznie. Szkoda byłoby zniszczyć nowe buty, prawda? Przede wszystkim pamiętaj o tym, by stosować się do zaleceń producenta. Nie każde buty można wrzucić do pralki, aby wyczyścić je z zabrudzeń. Często lepiej jest posłużyć się wilgotną ściereczką, ewentualnie nasączoną detergentem, aby punktowo i delikatnie potraktować powierzchnię cholewki.

Przejdźmy do konkretów, czyli do suszenia. Jak suszyć buty bezpiecznie?

  • Aby wysuszyć buty od środka, należy zapewnić im jak najlepszą wentylację. Rozpocznij od wyjęcia sznurówek, jeśli są to buty wiązane. Wyciągnij też ze środka wkładki, które mogą spowolnić cały proces suszenia.

  • Skórzane półbuty wypełnij papierem, najlepiej czystym, niezadrukowanym, aby uniknąć odbarwiania się obuwia.

  • Możesz umieścić w środku butów biały ryż, który skutecznie wchłania wilgoć.

  • Świetnie sprawdzą się też ręczniki papierowe, którymi wypchasz wnętrze butów.

  • Odstaw buty w przewiewnym miejscu i czekaj.

A jak suszyć białe trampki, o których mówiliśmy już na początku wpisu? Przede wszystkim warto wiedzieć, co robić, aby nie pozostawić zacieków. Zacieki to zmora posiadaczy białych butów. Najważniejsze to nie przyspieszać suszenia w sztuczny sposób, a pozostawić obuwie w dobrze wentylowanym miejscu. Pozwól im wyschnąć samoistnie.

Ile schną buty po praniu?

Cierpliwość popłaca. Jeżeli Twoje buty podczas spaceru doszczętnie się zmoczyły lub jeśli wyprałeś swoje buty i są teraz zupełnie mokre, konieczne jest odstawienie ich do suszenia. Jak wysuszyć buty w środku oraz jak suszyć buty skórzane i inne? Tak naprawdę jedynym słusznym posunięciem jest odstawienie butów w przewiewnym miejscu i czekanie, aż samoistnie wyschną. Taki proces może trwać nawet dwie doby. Jest jednak całkowicie bezpieczny, jeśli zapewnisz butom miejsce o dobrej wentylacji.

Uwaga: pamiętaj, że nie każde buty można prać. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest punktowe czyszczenie cholewki czy podeszwy. Podczas prania butów w pralce obuwie może ulec bezpowrotnemu zniszczeniu, np. zdarza się, że odpada podeszwa lub skórzana cholewka się kurczy. Dbaj o swoje obuwie innymi, mniej inwazyjnymi sposobami. Czyść je delikatnie, wilgotną ściereczką lub inną metodą zaleconą przez producenta. A jeśli zmoczysz buty podczas deszczu, przystąp do suszenia jak najszybciej, nie zostawiaj ich mokrych zbyt długo.

Trapery damskie sznurowane S.Barski Dalles

Trapery damskie sznurowane S.Barski Dalles

Tego nie rób – błędy podczas suszenia butów

Czego nie robić, by wysuszyć buty? Jedną wskazówką już się podzieliliśmy – nie pierz butów bez potrzeby, tylko stosuj mniej inwazyjne, punktowe sposoby na czyszczenie. A jeśli złapał Cię deszcz i buty wymagają wysuszenia, pamiętaj o tym, by w żadnym wypadku nie stosować poniższych metod:

  • Nie susz butów na grzejniku! Gorące i suche powietrze z kaloryfera może pogorszyć sprawę, czyli bezpowrotnie uszkodzić buty. Na przykład buty skórzane mogą się odkształcić lub skurczyć.

  • Nie susz butów suszarką! Chociaż bardzo korci, nie sięgaj po suszarkę, by przyspieszyć proces suszenia. Zajdzie tu podobna sytuacja, jak w przypadku suszenia na grzejniku.

  • Zapomnij o suszeniu butów w piekarniku! Piekarnik jest przeznaczony do przygotowywania jedzenia i niech tak pozostanie. Możesz znaleźć w sieci wiele wskazówek, jak suszyć buty w piekarniku, ale nie polecamy się do nich stosować.

Powyższe metody, na które łatwo natknąć się podczas buszowania w internecie w poszukiwaniu rad, są mało skuteczne. Zbyt dużo ryzykujesz. A jeśli chcesz wysuszyć obuwie, oznacza to, że chcesz je jeszcze założyć. Nie skazuj ich więc na zniszczenie poprzez suszenie ich na grzejniku, suszarką bądź w piekarniku. A co najciekawsze, inną kontrowersyjną metodę, której nie warto stosować, zostawiliśmy na koniec.

Czy można suszyć buty w suszarce bębnowej?

Absolutnie nie susz butów suszarce bębnowej ani w pralce. Taki sposób to mit dotyczący suszenia mokrego obuwia i warto zerwać z nim raz na zawsze. Może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wrzucenie butów do takiego urządzenia i włączenie wirowania lub trybu suszenia może spowodować:

  • Skurczenie się obuwia,

  • Odbarwienie cholewki,

  • Odklejenie się podeszwy,

  • Deformację kształtu butów.

Jesienne trzewiki dziecięce dla dziewczynki Geox

Jesienne trzewiki dziecięce dla dziewczynki Geox

Domowe sposoby, by nie przemoczyć butów

Na pewno zastanawiasz się, jak zabezpieczyć buty domowymi sposobami, aby ich nie przemoczyć. To szczególnie ważne jesienią i zimą, gdy na zewnątrz panuje duża wilgoć i możliwe są opady deszczu i śniegu. A jeśli masz na domowym pokładzie przedszkolaka lub szkolniaka, zapewne chcesz zabezpieczyć buty dziecięce codziennie wystawiane na niesprzyjające warunki. Sięgnij po olej z orzechów włoskich lub oliwę i wetrzyj ją w skórzane dziecięce buciki. Tłuszcz ochroni cholewkę przed przyjmowaniem wilgoci.

Podsumowanie, jak suszyć buty domowymi sposobami

Szczególnie jesienią i zimą interesuje nas temat, jak szybko wysuszyć buty. Wszechobecna wilgoć, opady deszczu i śniegu i kałuże nie wpływają pozytywnie na obuwie. Pamiętaj, że najlepszym sposobem jest usunięcie sznurówek z butów, wypchanie papierem, ręcznikiem papierowym lub ryżem i odstawienie do naturalnego całkowitego wysuszenia w dobrze wentylowanym miejscu. Umieszczenie papieru w środku obuwia, szczególnie skórzanego, pozwala zachować jego naturalny kształt, który podczas suszenia bez wypełnienia mógłby się zmienić. Teraz wiesz już, jak szybko wysuszyć buty bezpiecznie – stosuj się do wskazówek i ciesz się zadbanym obuwiem przez długie sezony.