Masz kota i chcesz dbać o niego, jak najlepiej? Nic dziwnego, pupil to towarzysz i przyjaciel na wiele długich lat. Ważne jest, by zapewnić mu zdrowy rozwój i pełnowartościową karmę. Wszystko dlatego, że dobrej jakości karma wpływa nie tylko na jego zdrowie, ale też wygląd zewnętrzny. Sprawne ciało, optymalna waga, zdrowe zęby i piękne, błyszczące futro to efekt dostarczania kotu karmy o odpowiednim składzie analitycznym. Na rynku funkcjonują różne karmy dla kotów – suche, mokre, dla kotów po kastracji, a także przeznaczone na różne etapy życia. Czy wiesz, jak karmić kota juniora, dorosłego i seniora? Jaka karma dla kota jest najlepsza dla zapewnienia mu zdrowego rozwoju? W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie pewnie sobie zadajesz.

Spis treści:

Jaką karmę dla kota wybrać

Kocie menu, czyli cenne wskazówki dla opiekunów

Pamiętaj, że otyły kot to nie jest zdrowy kot. Dlatego ważne jest, by zapewniać mu karmy dla kotów, a nie podawać resztki ze stołu. Ważne jest też, by kupować karmy o odpowiednim bilansie składników analitycznych. Podstawą kociego żywienia na każdym etapie rozwoju (poza najwcześniejszym, gdy kocię karmione jest mlekiem matki) jest mokra karma. Koty na wolności nie piją wody, tylko pozyskują ją prosto z pożywienia, czyli upolowanego mięsa. Dlatego sucha karma jest mniej trafionym pomysłem, bo nie dostarcza kotu niezbędnych elementów, a przede wszystkim nie dostarcza płynów.

Wiesz już, że ważna jest karma z zawartością wody. Pytanie więc, jaka mokra karma dla kota będzie najlepsza? Powinna mieć oznaczenie, że jest tzw. karmą bytową lub karmą pełnowartościową. Takie produkty są przeznaczone do codziennego podawania kotu. Adnotacja "karma uzupełniająca" oznacza, że lepiej nie podawać jej jako bazy żywienia. Unikaj karm z dodatkiem zbóż. Te nie są trawione przez koty i mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych. Wybierając karmę dla swojego pupila, zwracaj uwagę na karmy mięsne. Najbardziej pożądane są oczywiście karmy zawierające prawdziwe mięso, tzw. mięso mięśniowe, ewentualnie podroby, nie produkty pochodzenia zwierzęcego. Następnie warto zwracać uwagę na składniki analityczne, np. zawartość białka czy witamin i innych dodatków, jak cenna tauryna. Dzięki nim kondycja Twojego kota będzie świetna, a samopoczucie znakomite.

Karma mokra dla kotów Applaws Wet Cat Foo

Karma mokra dla kotów Applaws Wet Cat Food pouch Tuna and Sea Bream

Kocie karmy dla juniora – co warto wiedzieć?

Menu kociaka nie powinno być takie same, jak u dorosłego osobnika. Aby zapewnić mu zdrowy i bezpieczny wzrost, wybieraj karmy oznaczone jako produkty dla juniora. Takie karmy mają zupełnie inny skład oraz skład analityczny. Przede wszystkim – karmy dla kociąt są wysokobiałkowe. W okresie gwałtownego wzrostu kocięcia należy zapewnić mu sporą dawkę dobrej jakości protein, aby maluch dostał to, czego potrzebuje jego rozwijający się i rosnący organizm. Poza białkiem karmy dla kociąt mają też większą zawartość tłuszczu, a także wyższą kalorykę. Warto też wiedzieć, że maluchy w okresie przed kastracją mogą jeść właściwie do woli – rosną, mają nieskończoną ilość energii, więc jedzenie mogą mieć podawane, kiedy sobie zażyczą, a nawet w dowolnej ilości!

Kupuj świadomie, wybierając dobrej jakości karmy dla młodych kotów w okresie wzrostu. Polecamy przede wszystkim wysokomięsne karmy mokre dla kociąt w saszetkach i puszkach, takie jak:

  • Applaws,

  • Brit Care Kitten,

  • Animonda Carny Kitten.

Mokra karma dla kotów Animonda Carny z kurczakiem, indykiem i kaczymi sercami

Mokra karma dla kotów Animonda Carny z kurczakiem, indykiem i kaczymi sercami

Koty dorosłe a codzienne menu

Jaka karma dla kota dorosłego będzie najlepsza? Po osiągnięciu dojrzałości, która następuje po roku życia lub po kastracji, należy rozpocząć żywienie klasyczną karmą dla kotów. Sięgaj po karmy bez specjalnych oznaczeń lub z dopiskiem "adult". Takie karmy mają niższą kalorykę i mniejszą zawartość protein, niż karmy dla juniora. Wszystko dlatego, że intensywny etap wzrostu jest już za kotem. Teraz ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała i dostarczanie odpowiedniej proporcji składników odżywczych.

W przypadku dorosłego kota nadal podstawą żywienia jest mokra karma o mięsnym składzie. Pamiętaj, że dobrym znakiem jest zapis "mięso", ewentualnie "mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego", ale niedopuszczalne są zapisy "mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego". Takie karmy nie dostarczą kotu wystarczająco czystego mięsa, które w naturze jest absolutną bazą jego diety. Możemy Ci jednak polecić takie marki dobrych karm dla pupila, jak: Butchers' Delicious, Applaws czy Animonda Carny.

Mokra karma Nuevo Senior drób i jagnięcina z ryżem dla kotów seniorów

Mokra karma Nuevo Senior drób i jagnięcina z ryżem dla kotów seniorów

Potrzeby żywieniowe kota seniora

Kot senior, czyli zwierzak po ukończeniu 7. roku życia nadal powinien jeść głównie mięso. Dlatego wciąż w składach szukaj czystego mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego na pierwszym miejscu listy. Starsze koty są mniej ruchliwe, więc wciąż warto pilnować kaloryki i porcji posiłków. Podawaj mokrą karmę jako podstawę diety, bo kot senior potrzebuje jej jeszcze bardziej niż koty młodsze. Ważna jest też duża obecność przeciwutleniaczy w diecie, by dbać o zdrowie i komfort pupila. Jaka karma dla kota seniora jest dobrym wyborem? Wypróbuj Applaws, Butchers; Delicious oraz Nuevo Senior.

Specjalistyczne potrzeby

Koty, szczególnie rasowe i w dojrzalszym wieku, często mają określone potrzeby żywieniowe. Wynika to ze specyfiki rasy lub problemów zdrowotnych. W takich przypadkach należy podawać pupilowi karmy odpowiednie dla jego stanu, aby nie zaszkodzić, a dostarczyć potrzebnych składników odżywczych. Istnieją takie sytuacje, gdy należy wprowadzić dietę eliminacyjną lub zapewnić suplementy. Na wszystko jednak jest rozwiązanie. Dla kotów o specjalistycznych potrzebach kupisz:

  • Monobiałkowe karmy dla kotów (znajdziesz je też pod nazwą monoproteinowe karmy dla kotów),

  • Karmy dla kotów sterylizowanych oraz kotów z nadwagą,

  • Karmy hipoalergiczne dla kotów w każdym wieku, szczególnie dorosłych i seniorów,

  • Weterynaryjne karmy dla kotów,

  • Karmy dla kotów z chorobami nerek i układu moczowego,

  • Karmy odkłaczające,

  • Specjalne karmy dla kotów z problemami układu pokarmowego,

  • Karmy dla kotek ciężarnych oraz syntetyczne mleko dla kociąt bez karmiącej matki,

  • Karmy typu diabetic, czyli dla kotów cukrzyków,

  • Specjalne karmy dla kotów z problemami skórnymi i związanymi z sierścią,

  • Karmy dla kotów z chorobami kości i stawów itp.

Jeśli Twój kot ma problemy zdrowotne, kieruj się zaleceniami lekarza weterynarii, wybierając karmę. Pamiętaj, że na rynku funkcjonuje wiele specjalistycznych propozycji i dostarczysz swojemu kotu to, czego mu najbardziej potrzeba. Wystarczy, że zadbasz o to, by skład karmy był zadowalający i bezpieczny.

Sucha karma dla dorosłych kotów Royal Canin Gastro Intestinal Cat

Sucha karma dla dorosłych kotów Royal Canin Gastro Intestinal Cat

Co powinno znaleźć się w dobrej karmie dla kota?

Każdy opiekun zwierzęcia powinien chcieć dla niego, jak najlepiej. Dlatego nieważne, czy zastanawiasz się, jak wybrać karmę dla psa czy kota, priorytetem jest jego zdrowie i komfort. Warto wiedzieć nie tylko, jaka karma dla kota jest najlepsza, ale też, co powinno się w niej znaleźć. Jako że koty z natury nie piją wody, ważne jest, by dostarczać ją wraz z kocim posiłkiem. Dokładnie tak, jak koty robią to na wolności! Pozyskują wodę z upolowanego mięsa. Dlatego podawaj kotu wysokomięsną karmę mokrą, która jest najlepszym wyborem dla pupila.

Zadbaj też, by w składzie kociej karmy znalazło się mięso mięśniowe i podroby, a opcjonalnie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Dobra karma bytowa dla kota nie musi być bardzo droga, niekiedy jest tylko niewiele droższa od popularnych karm niskiej jakości z zawartością zaledwie 4% produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Wiesz, czym są "produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego"? Może to być absolutne wszystko, co sobie wyobrazisz, włącznie ze zmielonymi piórami, kośćmi itp. Takich rzeczy nie chcemy chyba podawać ukochanemu kotu, prawda?

Ważnym dodatkiem w karmach jest dobry tłuszcz, a także inne makro- i mikroelementy. W diecie kota nie powinno zabraknąć tauryny, kwasów omega 3 ani fosforu. Kwasy omega 3 wspierają kondycję skóry i sierści kota, a także pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Tauryna pozytywnie wpływa na wzrok tego urodzonego drapieżnika. Fosfor dostarczany w optymalnej ilości poprawia samopoczucie kota, wspiera jego aktywność i poprawia stan kości. Nie powinno się jednak przekraczać zalecanej ilości, bo może to pogorszyć wzrok kota.

Sucha karma dla kotów sterylizowanych JOSERA Naturelle

Sucha karma dla kotów sterylizowanych JOSERA Naturelle bezzbożowa

Czy można podawać kotu suchą karmę?

Sucha karma dla kota jest bardzo popularnym i wygodnym pożywieniem z punktu widzenia opiekunów. Nie powinna być jednak podstawą kociej diety. Sucha karma, jak sama nazwa wskazuje, jest sucha, czyli nie dostarcza kotu płynów, które są mu tak niezbędne. Niedobór płynów może powodować problemy z nerkami i tym samym kosztowne leczenie weterynaryjne.

Najoptymalniej jest, gdy kot nie otrzymuje suchej karmy. Opcjonalnie możesz wykorzystywać chrupki jako tzw. smaczki lub podawać je w formie nagrody po udanej zabawie w polowanie. Wiemy jednak, że są sytuacje, gdy kot lubi najbardziej właśnie suche chrupki. W takim przypadku przede wszystkim pilnuj o podaż płynów oraz badaj kota regularnie.

Dbaj o swojego pupila i dowiedz się, jaka karma dla kota jest najlepsza!

Po lekturze tego wpisu wiesz już znacznie więcej o tym, jaka karma dla kota będzie najlepsza dla Twojego pupila. Mamy dobrą wiadomość – smakowite i dobrej jakości karmy oraz inne artykuły dla zwierząt kupisz wygodnie online w sklepie Rozetka.pl. Szukaj najlepszych ofert i najlepszych składów karm dla swojego ukochanego zwierzaka i dostarczaj mu tego, co najlepsze dla zdrowego i bezpiecznego rozwoju.