Nie przegrzać, ale też nie wychłodzić. Osłonić przed wiatrem, ale dać skórze oddychać. Ubrać wystarczająco ciepło, ale zapewnić swobodę ruchów. To zaledwie kilka dylematów, z którymi mierzą się rodzice noworodków, niemowląt i kilkuletnich dzieci. Ty zapewne też tak masz i przy każdej większej zmianie temperatury głowisz się, jakie ubranka wyciągnąć z szafy, by zapewnić dziecku komfort termiczny. Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury wewnątrz i na dworze? Czytaj dalej, by poznać nasze wskazówki. Sugerujemy ogólne zasady ubierania dzieci do pogody. Dlatego pamiętaj, by każdorazowo przełożyć je na potrzeby swojego szkraba i modyfikować instrukcje pod indywidualne potrzeby.

Spis treści:

Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury? Wskazówki na cały rok

Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury na spacer i do domu? Ogólne wskazówki

Jest kilka podstawowych wskazówek, dzięki którym łatwiej zrozumieć zasadę ubierania malucha adekwatnie do pogody. Biorąc pod uwagę te wskazówki i przetwarzając je w odniesieniu do aktualnych warunków, jesteś w stanie zawsze odpowiednio ubrać dziecko. Zasady odnoszą się zarówno do ubierania szkraba w domu, jak i na zewnątrz. Poznaj najważniejsze instrukcje:

  • Kluczem jest ubieranie warstwowe. Czasem wystarczy jedna warstwa, a czasem trzy, ale warto nauczyć się metody warstwowej. Dzięki temu łatwiej Ci oceniać potrzebę dołożenia kolejnej sztuki ubrania lub nie.

  • Newralgiczne i najbardziej wrażliwe na chłód części ciała to dłonie, stopy i główka dziecka.

  • Znana zasada mówi, że maluchowi nakłada się jedną warstwę więcej niż sobie. Pamiętaj, że ta reguła obowiązuje w przypadku, gdy odczuwasz komfort termiczny. On jest punktem wyjścia.

  • Jeśli chcesz sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno lub za ciepło, dotknij jego karku. To miejsce, po którym wyczujesz, czy maluch jest zgrzany, czy marznie, czy może wszystko jest w porządku.

  • Choć to odważna wskazówka, warto pamiętać, że ostatecznie lepiej założyć dziecku warstwę mniej niż więcej. Zahartowanie chłodem (oczywiście w granicach bezpieczeństwa) jest mniej szkodliwe niż mocne przegrzanie.

Z tymi podstawami możemy przejść dalej i poznać bardziej szczegółowe wskazówki, jak dobrać ubranie dziecka do warunków w konkretnej sytuacji. W dalszej części wpisu porozmawiamy o tym, jak ubrać niemowlę w zależności od pogody, o czym pamiętać, przygotowując się do spaceru i jak sprawdzać, czy ubiór jest dla dziecka komfortowy.

Kombinezon niemowlęcy dla dziewczynki zimowy Pinokio Winter Warm Overall

Kombinezon niemowlęcy dla dziewczynki zimowy Pinokio Winter Warm Overall

Porady, jak ubrać dziecko na spacer w zależności od pogody

Sprawdź nasze konkretne wskazówki, jak ubrać malucha w daną pogodę w domu i na zewnątrz. Podpowiemy: jakie warstwy przydają się wiosną i jesienią, a jakie latem i zimą podczas relaksu czy snu w domowych pieleszach oraz jak przygotować dziecko do spaceru. Ważnym tematem jest też, jak ubrać dziecko na czas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jak uniknąć przegrzania i jak nie dopuścić do wychłodzenia? O tym też co nieco opowiemy.

Teraz zajmijmy się tematem spaceru. Jak ubrać dziecko na letni spacer? Jeśli jest naprawdę ciepło, bo panuje środek lata i wakacje, zazwyczaj wystarczy zaledwie body – z krótkimi lub długimi rękawkami. Czy dziecko powinno mieć na głowie czapkę? To pytanie rozgrzewa do czerwoności fora parentingowe. Czapka to atrybut nie tylko chroniący przed zimnem czy wiatrem, ale też przed słońcem. Cienka, przewiewna czapeczka jest więc bardzo dobrym pomysłem w słoneczny i upalny dzień, bo zabezpieczy główkę przed przegrzaniem.

Późną wiosną zalecamy dołożenie dodatkowej warstwy, np. półśpioszków lub spodenek. Wczesna wiosna to okres dość zdradliwy pogodowo, dlatego miej w zanadrzu sweterek, śpioszki, pajacyk. Warto też zawsze mieć w zasięgu ręki kocyk lub pieluszkę do dodatkowego okrycia dziecka. Czapeczka pod ręką też jest świetnym pomysłem, bo nigdy nie wiesz, czy nagle nie zrobi się zbyt wietrznie lub nie spadnie temperatura.

Niepewne warunki pogodowe panujące jesienią, podobnie jak wiosna, wymagają od rodzica elastyczności. Podczas spaceru z dzieckiem jesienią warto mieć w zasięgu ręki różne dodatkowe warstwy. Przydadzą się, w razie gdyby nagle warunki drastycznie się zmieniły. Ubieranie dziecka na cebulkę sprawia też, że w przypadku podniesienia się temperatury, możesz swobodnie zdjąć maluchowi daną sztukę ubranka, aby nie dopuścić do przegrzania.

A jak ubrać dziecko na spacer przy 15 stopniach? Metoda ubierania na cebulkę obowiązuje w całej swojej okazałości. Spodnia warstwa to body, na to pajacyk lub śpioszki, a następnie przyjemny w dotyku i ciepły kocyk. Pamiętaj, by na bieżąco sprawdzać, czy maluchowi jest komfortowo. W razie czego możesz dołożyć kaftanik lub zdjąć kocyk.

Wyzwaniem jest też zima, gdy temperatury są jeszcze niższe. Jak ubrać niemowlę na spacer przy 10 stopniach? Podstawą jest body z długimi rękawkami. Na to warto założyć śpiochy, sweterek, a wisienką na torcie powinien być kombinezon niemowlęcy. Nie zapominaj o czapce i rękawiczkach dla komfortu termicznego tych wymagających stref w ciele małego człowieka.

Pajacyk niemowlęcy dla chłopca OVS

Pajacyk niemowlęcy dla chłopca OVS

Jak ubrać niemowlę w domu?

Jesienią i zimą, gdy w domach jest często około 20 stopni Celsjusza, warto zadbać o odpowiedni komplet ubranek. W jakie warstwy ubrać dziecko do snu przy 19-10 stopniach? Sięgnij po body oraz pajacyk z długimi rękawami i do snu przykryj maluszka kocykiem lub kołderką albo załóż śpiworek. A najlepiej podkręć ogrzewanie, by w mieszkaniu było powyżej 20 stopni. Najbardziej optymalna temperatura dla dziecka w domu to 21-22 stopnie. Przy 20-22 stopniach Celsjusza wystarczy pajacyk albo miękkie body z długimi rękawkami i półśpioszki.

Wiosną i latem temperatury są wyższe, a tym samym warto przygotować dla latorośli inny zestaw ubranek. Gdy panuje temperatura powyżej 24 stopni Celsjusza, dziecko może przebywać w domu w body z krótkimi rękawkami, a przy ponad 25-stopniowych upałach wystarczy nawet sama pieluszka. Do snu przy niższych temperaturach przykrywaj dziecko kocykiem, a w cieplejsze dni zaledwie pieluszką.

Jak ubrać dziecko na plac zabaw?

Przede wszystkim postaw na wygodę – niezależnie od pogody. Maluch podczas zabawy uczy się koordynacji ruchów, poznaje swoje fizyczne możliwości i musi czuć się komfortowo, nawet mimo warstw. Zwracaj uwagę na skład ubrań dziecięcych, które kupujesz. Najbardziej bezpieczne i przewiewne są naturalne tkaniny, takie jak bawełna czy wełna, np. wełna merino. I nadal warto pamiętać o ubieraniu na cebulkę – aby zawsze móc zdjąć jedną z nich lub dołożyć kolejną.

Wiosną i latem na placu zabaw często wystarczą spodenki i T-shirt oraz bluza w pogotowiu, gdyby nagle zrobiło się chłodniej. Jesienią zamiast spodenek spraw maluchowi wygodne dresy i bluzę. Będzie mógł w nich biegać, wspinać się i po prostu świetnie się bawić. Pod spodem koszulka, a na głowie lekka czapeczka i przedszkolak jest gotowy na szampańską zabawę w piaskownicy czy na placu zabaw.

Komplet chłopięcy (kamizelka + longsleeve + spodnie) Cool Club

Komplet chłopięcy Cool Club

Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubrane adekwatnie do pogody?

Jest kilka oznak, dzięki którym na pierwszy rzut oka jesteś w stanie stwierdzić, że dziecku jest zbyt chłodno lub zbyt ciepło. Są też sposoby na szybkie organoleptyczne sprawdzenie komfortu cieplnego niemowlęcia w wózku bądź malucha samodzielnie chodzącego. Jak ocenić, czy maluch jest odpowiednio ubrany?

  • Spocona skóra – zdejmij jedną warstwę, dziecku jest zbyt gorąco.

  • Wilgotne ubranka – to samo, co wyżej – niemowlę się poci.

  • Zimne rączki lub stópki to znak, że pociecha marznie i musisz dołożyć jeszcze jedną warstwę.

  • Drażliwość dziecka lub bezpodstawne marudzenie – jeśli zauważysz takie oznaki, zamiast się denerwować, sprawdź powyżej wymienione oznaki. Jeśli występują, dziecko marudzi, bo po prostu kiepsko się czuje z powodu wychłodzenia lub przegrzania.

  • Dotykaj też co jakiś czas kontrolnie karku maluszka, by ocenić, czy nie jest mu zbyt ciepło lub zbyt zimno.

Kurtka dziecięca dla dziewczynki dwustronna Mayoral

Kurtka dziecięca dla dziewczynki dwustronna Mayoral

Czy wiesz już, jak ubrać dziecko stosownie do pogody?

Korzystając z naszych wskazówek, na pewno łatwiej Ci ocenić, jak ubierać dziecko do temperatury w danej porze roku. Wiesz, jakie elementy ubranka należy przygotować pod zimowy śpiworek, a także jakie ciuszki niemowlęce założyć dziecku podczas relaksu w domu oraz do snu. Świadomość rodziców na temat adekwatnego ubierania najmłodszych jest bardzo ważna dla zdrowia noworodka, niemowlęcia czy przedszkolaka. Ty wiesz już, jak ubrać dziecko na spacer, a także kiedy niezbędna jest czapka. Wszystkie potrzebne ubranka i akcesoria kupisz wygodnie online – w sklepie Rozetka.pl, gdzie serdecznie Cię zapraszamy.