Ziółko Kozieradka ziarno 200 g
Kozieradka – co warto o niej wiedzieć?
Kozieradka pospolita [łac. Trigonella foenum-graecum], a inaczej greckie siano, czy grecka koniczyna to zielna roślina jednoroczna, uprawiana w rejonach Morza Śródziemnego, Europy Środkowej, a także Polsce. Roślina ta najczęściej dorasta do 60 cm wysokości. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a zapylona przez owada wydziela słodki, nieco mdły korzenny zapach. Surowcem zielarskim są nasiona kozieradki Semen Foenugraeci, które są bogatym źródłem substancji biologicznie czynnych. Jest to bardzo cenna roślina dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Mimo, że kozieradka używana jest głównie w lecznictwie, to w ostatnim czasie znajduje coraz szersze zastosowanie w kuchni i kosmetyce.
Nasiona kozieradki – właściwości lecznicze
Kozieradka pospolita posiada wiele cennych właściwości. Przede wszystkim działa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Nasiona tej rośliny posiadają 20-30% substancji śluzowych, które składają się m.in. z galaktomannanów. Te substancje mają wpływ na spowolnienie opróżniania żołądka, a ponadto minimalizują poposiłkowy wzrost poziomu glukozy. Kozieradka jest też polecana dla osób mających problemy z cholesterolem. Odpowiednio stosowana przyczynia się do obniżenia stężenia całkowitego cholesterolu, „złego” cholesterolu LDL, trójglicerydów i VLDL – lipoprotein o bardzo małej gęstości. Wszystko dzięki saponinom steroidowym, które nasilają metabolizm cholesterolu i jego przemianę w wątrobie do kwasów żółciowych, których wydalanie stymulują.
Skład produktu: 100% nasion kozieradki. Najwyższa jakość surowca.
Kraj pochodzenia: Indie
Kozieradka w kosmetyce
W kosmetyce kozieradka jest stosowana w celu pielęgnacji cery problematycznej, łojotokowej i trądzikowej. Jednak największą sławę zdobyła dzięki temu, że wzmacnia włosy. Wcierka z naparu z nasion kozieradki zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje wzrost nowych kosmyków, w tym tzw. baby hair. Oprócz tego łagodzi podrażnienia skóry głowy.
Stosowanie
Kozieradkę można stosować jako przyprawę w szczególności do cielęciny, baraniny, drobiu i ryby, napar, odwar czy wcierkę do włosów. To ostatnie zastosowanie zdobywa coraz więcej zwolenników.
Przepis na wcierkę przeciw wypadaniu włosów
3 łyżki zmielonych nasion zalać 150 ml wody, zagotować i odstawić na pół godziny do przestygnięcia. Powstały w ten sposób specyfik wcieramy we włosy, a następnie owijamy np. folią spożywczą na dwie/trzy godziny. Po tym czasie myjemy włosy. Taki zabieg wykonywany raz na 7 dni pozwoli zaobserwować zmniejszoną ilość wypadających włosów po miesiącu.