Komputery i laptopy – często zadawane pytania

Czy komputery stacjonarne są zazwyczaj tańsze od laptopów?

To zależy od konkretnej konfiguracji. Jeśli jednak porównasz komputer PC i laptop o zbliżonych parametrach (na przykład gamingowych), zazwyczaj zakup jednostki stacjonarnej okaże się korzystniejszy – szczególnie wówczas, gdy dysponujesz już klawiaturą, myszką i monitorem.

Komputer stacjonarny czy laptop – które urządzenie lepiej nadaje się do gier?

Teoretycznie komputer PC będzie wydajniejszy, jak również zapewni zdecydowanie lepszą ergonomię podczas gry. Z drugiej strony topowe laptopy gamingowe oferują niesamowite możliwości, a dodatkowo można zabrać je ze sobą wszędzie i grać w gry na wyjeździe, w plenerze lub u znajomych.

Komputery stacjonarne a laptopy: porównanie zalet i wad

Trudno wyobrazić sobie dziś pracę i naukę bez możliwości korzystania z komputera. Niektórzy wybierają urządzenia stacjonarne, które często charakteryzują się wyższą mocą obliczeniową. Inni stawiają na mobilne i wszechstronne laptopy, wśród których znaleźć można zarówno niezwykle lekkie ultrabooki, jak i wydajne laptopy gamingowe.

W tym dziale naszego sklepu czekają na Ciebie komputery i laptopy w najróżniejszych konfiguracjach sprzętowych. Potrzebujesz tani laptop dla dziecka, który przyda się głównie do odrabiania lekcji i korzystania z sieci? A może do pracy jest Ci potrzebny raczej wydajny komputer stacjonarny z solidną kartą graficzną i nowoczesnym procesorem? Jesteś w dobrym miejscu!

Komputer czy laptop? To trudny wybór – szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy wydajność urządzeń mobilnych może być zaskakująco wysoka. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto poznać kluczowe wady i zalety obu rodzajów urządzeń:

  • Komputer stacjonarny – jak sama nazwa wskazuje, jest to sprzęt do użytku stacjonarnego (najczęściej przy biurku lub stoliku). Komputer tego typu zajmuje więcej miejsca niż laptop, gdyż składa się z jednostki centralnej (obudowy, w której umieszczone są poszczególne podzespoły), monitora, jak również odrębnej klawiatury i myszki. Oczywiście w sprzedaży (także w naszym sklepie) można znaleźć komputery stacjonarne typu all-in-one, w których to w obudowie monitora znajdują się pozostałe podzespoły (karta graficzna, procesor, dysk), ale modele tego typu są mniej powszechne i bywają bardzo kosztowne lub niedostatecznie wydajne. Ogromną zaletą komputerów stacjonarnych jest możliwość ich rozbudowy i zmiany konfiguracji – na przykład poprzez dokupienie kości pamięci RAM lub dodatkowego dysku. Urządzenia te są bardzo często wybierane do pracy, jak również do gier – z łatwością znajdziesz zarówno budżetowe, jak i niesamowicie wydajne konfiguracje komputerów PC. Ich mankamentem bywa wyższe zużycie prądu, spora ilość miejsca, jakie zajmują i brak mobilności.
  • Laptop – to urządzenie mobilne, które można użytkować w domowym zaciszu, jak również zabierać je ze sobą wszędzie. Laptop jest stosunkowo niewielki. W kompaktowej obudowie kryją się wszystkie podzespoły, a także ekran i klawiatura. Urządzenia te są również wyposażone w pojemny akumulator, dzięki czemu mogą być używane nawet w sytuacji braku prądu. Dawniej laptopy nie oferowały spektakularnej wydajności i rzadko kiedy były wybierane do zaawansowanych prac (na przykład graficznych) lub do gier. Współcześnie wiele marek oferuje bardzo wydajne komputery mobilne dla graczy – nie są one jednak zbyt tanie i zbyt lekkie.

Tak naprawdę zarówno komputer PC, jak i laptop ma swoje mocne i słabsze strony. Co wybrać? Decyzję podejmij w oparciu o własne potrzeby. Jeśli z komputera korzystasz głównie w domu lub biurze i potrzebujesz sprzętu o bardzo wysokiej wydajności, dobrą opcją może okazać się komputer stacjonarny. Gdy priorytetem jest dla Ciebie wszechstronność urządzenia (w tym również mobilność), wybór wydaje się oczywisty – laptop powinien spełnić Twoje oczekiwania.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru między komputerem stacjonarnym a laptopem?

Wybór pomiędzy laptopem i komputerem stacjonarnym może być trudny zarówno w sytuacji, gdy szukasz urządzenia do pracy, jak i sprzętu do gier lub do nauki dla dziecka. Przed zakupem zastanów się więc nad kilkoma kwestiami:

  • Do czego będziesz wykorzystywać ten sprzęt?
  • Czy chcesz korzystać z urządzenia głównie w jednym miejscu, czy też potrzebujesz mobilnego rozwiązania?
  • Jaki jest Twój budżet na zakupy?

W zależności od tego, czy komputer ma posłużyć Ci do pracy graficznej, gier, czy tylko do przeglądania stron internetowych, będziesz potrzebować sprzętu o konkretnej wydajności. Przejrzyj preferowane konfiguracje (bazując na jakości kluczowych dla Ciebie podzespołów – na przykład karty graficznej) PC i laptopy, by porównać ich ceny.

Porównanie wydajności, mobilności i funkcjonalności

Choć współczesne laptopy potrafią zaskoczyć bardzo wysoką wydajnością, nawet najlepsze modele w swojej klasie nie prześcigną pod względem wydajności komputera PC. Z drugiej strony komputer stacjonarny nie jest mobilny, a do kosztu zakupu samej jednostki trzeba doliczyć jeszcze koszt monitora i ewentualnych urządzeń dodatkowych: głośników, klawiatury i myszki. Ostatecznie wybór należy do Ciebie – możesz postawić na mobilny laptop lub wydajniejszy komputer PC.

Komputery i laptopy na Rozetka.pl

W tym dziale sklepu Rozetka.pl czekają na Ciebie komputery i laptopy w zróżnicowanych cenach i konfiguracjach. Oferujemy:

  • Wydajne komputery PC, które mogą pełnić funkcję stacji roboczych.
  • Komputery i laptopy gamingowe, które podołają najnowszym produkcjom.
  • Mobilne i lekkie ultrabooki – w sam raz do noszenia ze sobą (na przykład do pracy lub na uczelnię).
  • Kompaktowe komputery all-on-one – doskonałe, gdy masz mało miejsca, a preferujesz komputer z klasycznym monitorem.
  • Tanie komputery i laptopy – w sam raz do prac biurowych, jak również do nauki dla dzieci.

Ustal swój budżet, przemyśl kryteria, jakie powinno spełnić urządzenie idealne i przejrzyj nasze propozycje! Na pewno znajdziesz tu najlepszy komputer dla siebie.

Pokaż więcej