Zakończenie Zimnej Wojny wprowadziło Europę w epokę rozwoju.
Europa Środkowa i Wschodnia zrzuciła z siebie jarzmo dyktatorskich rządów i zapragnęła umocnić odzyskaną demokrację. Kraje tego regionu postrzegały integrację europejską jako gwarancję, że nie trafią ponownie do rosyjskiej strefy wpływów. Unia Europejska i NATO zapewniały bezpieczeństwo, a członkostwo w UE miało być podwaliną sukcesu gospodarczego. Rosja – cień dawnej potęgi Związku Radzieckiego – nie mogła zrobić nic, by zahamować wzrost wpływów europejskich.
I wtedy wszystko się zmieniło.
Ceny ropy naftowej poszybowały w górę, wspomagając rosyjską gospodarkę. Do władzy doszedł Władymir Putin, który – pomimo politycznych zawirowań - niezmiennie cieszy się dużą popularnością społeczeństwa. W 2008 roku wybuchła wojna między Rosją i Gruzją, która otwarcie aspirowała do NATO. Rozpoczeło się odrodzenie rosyjskiej potęgi, czego przykładem była aneksja Krymu w 2014 roku oraz interwencja we wschodniej Ukrainie.
W grze Europe Divided prowadzić będziecie jedną z dwóch potęg: Zachodnią Europę (kontrolując zarówno NATO, jak i Unię Europejską) lub Rosję. Polityczne i militarne wpływy graczy będą się ścierać w walce o kontrolę nad Europą Środkową i Wschodnią oraz nad Kaukazem. Europa jest potężna i bogata, ale też zbiurokratyzowana i opieszała w działaniu. Rosji brak potencjału Europy, ale za to jest w stanie błyskawicznie reagować.
Gracze zdobywają punkty poprzez osiąganie polityczej dominacji w spornych regionach Europy Środkowej, Wschodniej i na Kaukazie. Mogą także zyskać punkty za wygrywanie na swoją korzyść historycznych wydarzeń. Rozgrywka, oparta na szybkiej mechanice card driven, jest bogata w historyczne nawiązania, uwypukla także potencjalne ogniska współczesnych kryzysów. Gracze wykorzystują karty poszczególnych krajów do uzyskania wpływów politycznych i militarnych, zwiększenia zasobów finansowych oraz zapewnienia obecności swoich wojsk. Elegancki mechanizm zarządzania talią powoduje osłabienie możliwości talii gracza w miarę wzrostu jego wpływów, kreując dylemat pomiędzy chęcią rozwoju, a obawą przed nadmiernym rozciągnięciem wpływów.
Czy Aksamitna rewolucja spowoduje podział Czechosłowacji? Jak zakończy się wojna w Bośni? Gracze zdecydują o przebiegu historii na przełomie XX i XXI wieku.