Oczyszczający zapach wspiera naturalnie w okresach przeziębień. Wyciąg z igieł i szyszek sosny znany jest z właściwości orzeźwiających. Stosowany wyłącznie pomocniczo, ułatwia oddychanie oraz zwalcza uczucie zatkanego nosa.
Olejek naturalny pozyskiwany z szyszek oraz igieł sosny to jeden z najpopularniejszych, jakie stosuje się w okresie przeziębień, przede wszystkim w ramach aromaterapii.
Jego oczyszczający i orzeźwiający zapach jest idealnym wsparciem w okresach wzmożonych przeziębień oraz grypy gdy często dopada nas kaszel, infekcje górnych dróg oddechowych, stany zapalne, w tym zapalenie zatok.
W literaturze opisuje się olejek sosnowy, że wykazuje działanie rozgrzewające, jest antybakteryjny, przeciwwirusowy, jako naturalny antyseptyk, dodatkowo wspiera cały układ odpornościowy naszego organizmu. Jego silny, orzeźwiający zapach sprawdza się do odświeżania powietrza, poprawy mikroklimatu, działa relaksacyjnie, podnosi nastrój. Ze względu na liczne właściwości wyciąg z sosny z powodzeniem wykorzystuje się go w przemyśle drogeryjnym.
Zastosowanie olejku sosnowego
Przed zastosowaniem warto wykonać próbę uczuleniową na małej partii ciała. Olejek sosnowy zawsze należy rozcieńczać jak inne olejki eteryczne. Świetnie komponuje się z olejkiem eukaliptusowym, który wzmacnia jego działanie, olejkiem jodłowym, cedrowym i innymi o zapachu leśnym.
Olejek sosnowy nadaje się do aromaterapii z zastosowaniem dyfuzora, nawilżacza powietrza, rozpylacza, kominka aromatycznego czy lampy zapachowej. Powszechnie wykorzystywany jest też w ramach seansów aromatycznych w saunie. Sprawdza się też do kąpieli relaksacyjnych, oraz masaży ciała. Wystarczy 4 - 6 kropli rozcieńczonych z wodą, olejem bazowym bądź produktem kosmetycznym.