Uspokaja i poprawia samopoczucie. Wyciąg z tymianku znany jest z właściwości antybakteryjnych, przeciwwirusowych oraz antydepresyjnych. Wspomaga samopoczucie przy infekcji górnych dróg oddechowych, a przy przeziębieniach ułatwia oddychanie.
Olejek tymiankowy sprawdza się w okresach przeziębień. Niweluje katar, kaszel, infekcje górnych dróg oddechowych, stany zapalne zatok, ułatwia oddychanie.
Sprawdza się jako środek antybakteryjny, przeciwzapalny, przeciwwirusowy. Pomaga zwalczyć bezsenność, łagodzi nerwy, relaksuje, wspiera minimalizowanie stanów napięcia nerwowego.
Jego właściwości doceniane są, patrząc na działanie w ramach normowania kobiecej gospodarki hormonalnej. Olejek tymiankowy pomaga przetrwać stany napięcia przedmiesiączkowego, łagodzi też bóle menstruacyjne. Co ciekawe, to również skuteczny środek do niwelowania problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, zaparcia, dolegliwości dróg żółciowych czy funkcjonowanie wątroby oraz trzustki.
Olejek tymiankowy doskonale łączy się także z innymi olejkami naturalnymi, w tym z bergamotowym, sosnowym, lawendowym i wszystkimi o aromacie cytrusów.
Zastosowanie olejku tymiankowego
Inhalacja parowa (nie stosować w nebulizatorach): Wystarczy wlać 3 krople olejku tymiankowego na 1 litr gorącej wody i wdychać unoszące się opary przez kilka minut. Taki seans warto powtarzać co najmniej przez 5 dni w ramach kuracji poprawiającej samopoczucie przy przeziębieniu, zatkanym nosie bądź kaszlu.
Aromaterapia: Kąpiele aromaterapeutyczne bądź odświeżanie powietrza – 4 - 6 kropli olejku tymiankowego połączyć z 1 litrem wody do nawilżacza powietrza lub dyfuzora albo wlać do wanny ciepłej wody.