Skutecznie działa na niedoskonałości skóry. Wyciąg z liści drzewa herbacianego słynie z właściwości oczyszczających, dezynfekujących i odświeżających. Jest składnikiem wielu preparatów ze wskazaniem do stosowania przy trądziku, grzybicy, opryszczki i innych przewlekłych dolegliwości dermatologicznych.
Olejek herbaciany nie jest wywarem z herbaty, jak mogłoby się wydawać. Pozyskiwany jest on z liści oraz gałązek drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia), które naturalnie rośnie w Australii.
Dzisiaj olejek herbaciany ceniony i znany jest niemalże na całym świecie za wiele właściwości, które działają na poprawę naszego samopoczucia, zdrowia i urody.
Naturalny olejek z drzewa herbacianego słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych czy dezynfekujących dlatego bardzo często jest dodatkiem takich preparatów specjalistycznych. Wspiera odbudowę naturalnej odporności organizmu oraz łagodzi objawy złego samopoczucia przy infekcji górnych dróg oddechowych.
Najczęściej wykorzystuje się go podczas kuracji dermatologicznych jako składnik kosmetyków. Literatura z dziedziny aromaterapii wskazuje się, że olejek herbaciany łagodzi ukąszenia owadów, niweluje obrzęki, regeneruje skórę, pomaga walczyć z grzybicą oraz łuszczycą skóry. Oczyszcza i odświeża skórę, dlatego też zalecany jest przede wszystkim osobom z cerą tłustą bądź mieszaną z tendencją do nawracającego trądziku.
Zastosowanie olejku herbacianego
Olejek herbaciany przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego. Należy nanosić go na skórę wyłącznie po rozcieńczeniu z olejem bazowym bądź ulubionym preparatem kosmetycznym. Przy zmianach skórnych stosować miejscowo.
Olejek herbaciany nadaje się też doskonale jako składnik kosmetyków do masażu i aromatycznych kąpieli
.Przed pierwszym zastosowaniem olejku herbacianego warto wykonać próbę uczuleniową na niewielkiej partii ciała.