Adam Audio T8V
T8V to niedrogi, profesjonalny, 2-drożny monitor studyjny z 8˝ głośnikiem niskotonowym, będący najnowszym dodatkiem Adam Audio do serii T. Zaprojektowany w oparciu o tę samą technologię, funkcje i jakość, co jego mniejsze rodzeństwo, Adam Audio T8V zapewnia najlepszą w swojej klasie charakterystykę i wydajność dźwięku.
Adam Audio T8V imponuje mnogością funkcji, które przynoszą rzeczywiste korzyści dla użytkownika: Współczynnik transferu prędkości 4:1 głośnika wysokotonowego U-ART, w połączeniu z nowym wzmacniaczem klasy D o wysokim zakresie dynamiki, daje odpowiednio maksymalny szczytowy SPL wynoszący 118 dB na parę. Głośnik wysokotonowy, którego zakres sięga 25 kHz, pracuje jako zespół z HPS Waveguide. Pozwala to na optymalne promieniowanie wysokich częstotliwości, co oznacza bardziej kontrolowany, większy, użyteczny sweet spot podczas monitoringu. Dzięki rozszerzeniu basu do 33 Hz, Adam Audio T8V jest szczególnie przydatny dla użytkowników, którzy produkują muzykę z mocnym basem.
T8V to idealny głośnik studyjny dla tych, którzy zawsze chcieli pracować z 8-calowym monitorem firmy Adam Audio, ale budżet był niewystarczający.
Nowoczesna technologia
Monitory Adam Audio zyskały światową renomę jako znakomite narzędzie dla inżynierów dźwięku, oparte na innowacjach technologicznych, które stworzyliśmy w dziedzinie technologii głośnikowej.
Przetwornik wysokich częstotliwości U-ART
Nowy wstęgowy tweeter U-ART 1.9″, stosowany w serii T, wykonany jest z zaawansowanej technologicznie folii polimerowej i zapewnia nieskazitelną i rozszerzoną odpowiedź wysokich częstotliwości do 25 kHz, praktycznie niespotykaną w monitorach w tym przedziale cenowym, a także przełomowe rozwiązanie do zastosowania w nagrywaniu i miksowaniu w wysokiej rozdzielczości przy ograniczonym budżecie. W przeciwieństwie do tradycyjnych kopułkowych lub stożkowych głośników wysokotonowych, które wykorzystują działanie tłoka do przenoszenia powietrza i odtwarzania dźwięku, głośnik wysokotonowy U-ART wykorzystuje plisowaną wstęgę, która na przemian przyciąga powietrze do swoich fałdów i ściska je, co powoduje, że fałdy odpowiednio rozszerzają się i dociskają w odpowiedzi na wprowadzony sygnał audio. Ta konstrukcja wytwarza czterokrotnie większy ruch powietrza niż konstrukcja oparta na tłoku, tworząc wyższe poziomy ciśnienia akustycznego (SPL) przy niższych zniekształceniach.
Głośnik wysokotonowy U-ART jest wyposażony w precyzyjny falowód o tych samych właściwościach kontroli dyspersji, co falowód High Frequency Propagation (HPS) stosowany we flagowych monitorach studyjnych Adam Audio serii S. Bardzo równomierne rozproszenie wysokich częstotliwości falowodu zapewnia niewiarygodnie szeroki, sweet spot, który pozwala na większą swobodę ruchu podczas pracy.
Falowód HPS
Falowód HPS (High-frequency Propagation System) został początkowo zaprojektowany przez Adam Audio dla głośnika wysokotonowego S-ART z serii S przy użyciu najnowszych technik modelowania komputerowego. Zwiększa on dyspersję głośników do równomiernej, jednolitej spójności, szerokiej w osi poziomej, ale ściśle skoncentrowanej w płaszczyźnie pionowej. Minimalizuje to potencjalnie rozpraszające odbicia od poziomych powierzchni dużych mebli studyjnych (np. konsolety do miksowania), zapewnia stałą jakość obrazu i tworzy duży, dobrze kontrolowany i stabilny „sweet spot”, nawet przy wysokich poziomach wyjściowych.
Głośnik wysokotonowy U-ART zastosowany w serii T jest wyposażony w precyzyjny falowód o tych samych właściwościach kontroli dyspersji, co falowód HPS stosowany we flagowych monitorach studyjnych Adam Audio serii S.
PWM – modulacja szerokości impulsu
W ostatnich latach w technologii wzmacniaczy nastąpiła druga duża zmiana po przejściu z lamp na tranzystory około 40 lat temu. W tej nowej generacji wzmacniaczy nadal można znaleźć półprzewodniki, ale sygnały, które mają być wzmacniane, są traktowane w zupełnie nowy i inny sposób.
PWM (Pulse Width Modulation) – czasami nazywana wzmocnieniem klasy D, czasami nazywana technologią Switching Amp – przekształca przychodzący sygnał na serię prostokątnych fal o równej wysokości. Szerokość prostokątów zmienia się w czasie, a relacja szerokości prostokątów reprezentuje sygnał muzyczny. Fala ta może być wzmacniana w znacznie prostszy sposób, ponieważ tranzystory nie są już modulowane; zamiast tego są one używane jako przełączniki, które tylko włączają i wyłączają napięcie zasilające.
Jest możliwe, że bardzo szybki mechaniczny przełącznik mógłby wykonać to zadanie, ale tranzystory mocy są lepszym wyborem, więc wzmacniacze PWM nadal działają całkiem jak konwencjonalne konstrukcje klasy AB. Należy zauważyć, że nie ma tu żadnych bitów i bajtów, więc „Digital Amplifier” to mylące i niedokładne określenie.
Zalety PWM
Główną zaletą wzmacniaczy PWM jest ich niezwykle wysoka sprawność (>90%). W konsekwencji ciepło, które ma być odprowadzane, to tylko jedna piąta wcześniejszych konstrukcji, co prowadzi do znacznie niższych temperatur wewnątrz wzmacniaczy i sprawia, że stosowanie radiatorów jest zbędne.
Zasada ta jest znana od dziesięcioleci, ale potrzeba było czasu, aby opracować urządzenia, które zachowując wspomnianą wcześniej wysoką sprawność, zapewniają najlepszą jakość reprodukcji dźwięku. Monitory Adam wykorzystują nową technologię zarówno dla wzmacniacza, jak i sekcji zasilającej (tzn. nie ma już transformatorów) w połączeniu z najnowocześniejszymi sekcjami wejściowymi i filtrami, aby osiągnąć najlepsze rezultaty w wielokanałowym aktywnym studyjnym monitoringu.