Kreatyna
Kreatyna jest naturalnie występującym niebiałkowym związkiem aminokwasowym i znajduje się głównie w mięśniach szkieletowych (ok. 95%), a pozostałe jej ilości w mózgu i jądrach (ok. 5%). Około dwie trzecie domięśniowej kreatyny to fosfokreatyna, pozostała zaś część to kreatyna wolna. Fosfokreatyna wspiera w syntezie i utrzymaniu dostępności ATP, zwłaszcza podczas wysiłku. Kreatyna zwiększa wydolność fizyczną w przypadku następujących po sobie krótkich, bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 3 g kreatyny dziennie. Dotyczy to osób dorosłych wykonujących ćwiczenia fizyczne o dużej intensywności.
Arginina
Arginina jest klasyfikowana jako warunkowo niezbędny aminokwas. Jedną z głównych funkcji argininy jest jej udział w syntezie białek. Pełni ona również inne role w organizmie, np. wpływa na detoksykację amoniaku powstającego podczas katabolizmu azotowego aminokwasów poprzez tworzenie mocznika i ma zdolność do przekształcenia w glukozę. Arginina jest wykorzystywana przez wiele szlaków metabolicznych, które wytwarzają różnorodne biologicznie aktywne związki (np. tlenek azotu, kreatyna czy cytrulina). Arginina wpływa na zwiększenie ilości tlenku azotu, który działa jak cząsteczka sygnalizacyjna i wykazuje wpływ na rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Czyli jednym z głównych efektów tlenku azotu na metabolizm mięśni szkieletowych jest zwiększenie dostarczania i wychwytu substratów paliwowych poprzez jego działanie rozszerzające naczynia.
Glutamina
Glutamina również zaliczana jest do aminokwasów warunkowo niezbędnych. Glutamina stanowi dwie trzecie wszystkich wolnych aminokwasów w mięśniach, a właśnie tkanka mięśniowa odpowiada za 70% jej syntezy. Istnieje związek między ilością wolnej glutaminy, a możliwością do syntezy białek. Czyli organizm człowieka wykorzystuje glutaminę jako paliwo ulegające utlenieniu, substrat do syntezy nukleotydów, modulator pośredniego metabolizmu aminokwasów.
Cytrulina
L-cytrulina to aminokwas, który jest prekursorem L-argininy i przyczynia się do wytwarzania tlenku azotu. L-cytrulina zwiększa poziom L-argininy i tlenku azotu w osoczu skuteczniej niż równoważna jej ilość L-argininy. Czyli znaczenie L-cytruliny dla wsparcia ergogenicznego opiera się na tym, że jest ona sposobem na podniesienie pozakomórkowego poziomu L-argininy. To z kolei związane jest z lepszą dostępnością tlenku azotu, który jest potencjalnym modulatorem przepływu krwi, metabolizmu energii mięśni i oddychania mitochondrialnego podczas wysiłku fizycznego.