Zespół jelita drażliwego (IBS), bardzo częsty problem.
IBS jest najczęstszym zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego. Może wystąpić w każdym wieku i częściej występuje u kobiet. Jego przebieg kliniczny przeplata okresy objawowe z okresami bezobjawowymi i powoduje wiele negatywnych skutków dla jakości życia.
Eksperci twierdzą, że IBS jest zespołem wieloczynnikowym, który występuje ze zmianami w jelitach. Do najważniejszych czynników należą: zmieniony nastrój (depresja), stres lub lęk, przebyte infekcje żołądkowo-jelitowe lub stosowanie złej diety.
Badania naukowe pokazują, że IBS zmienia florę jelitową (dysbioza), czemu towarzyszy przewlekłe zapalenie jelit o niskim stopniu nasilenia i zwiększona przepuszczalność jelit; co powoduje pojawienie się typowych objawów IBS.
Ból brzucha, główny objaw, jest zwykle kolkowy i ma zmienną lokalizację. Występują zmiany w wypróżnianiu: biegunka, zaparcia lub naprzemienne występowanie obu tych objawów oraz nadmierne tworzenie się gazów, które powoduje wzdęcie brzucha. Mogą również występować inne objawy.
Eksperci zalecają stosowanie diety o niskiej zawartości fermentujących węglowodanów krótkołańcuchowych lub FODMAP (akronim fermentujących oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli) przez kilka tygodni, a następnie ponowne wprowadzenie różnych pokarmów. Najlepiej jest zasięgnąć porady specjalisty ds. żywienia.
Sklad:
Casperome z technologią Phytosome (ekstrakt Boswellia serrata z lecytyną sojową, celulozą mikrokrystaliczną, dwutlenkiem krzemu; std. do >25% kwasów triterpenowych i do >10% kwasu β-bosweliowego), L-glutamina, substancja wypełniająca (maltodekstryna), liofilizowany aloes (stosunek 200:1), Saffron Affron (D.E., std. do >3.5% lepticrosalides), substancje przeciwzbrylające (stearynian magnezu, dwutlenek krzemu), fermenty (Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum).
Powłoka: Woda, Hydroksypropylometyloceluloza.