Zdrowie i szczęście Twojego pupila - сzym się kierować przy wyborze idealnej karmy?

Dobra karma dla psa powinna zapewnić zwierzakowi odpowiednio zbilansowane i smaczne posiłki. Przy wyborze psiego jedzenia należy kierować się przede wszystkim jego składem. Pokarm dla psa musi odznaczać się wysoką wartością odżywczą i odpowiednimi proporcjami wszystkich składników. Warto zwrócić uwagę także na składniki funkcjonalne znajdujące się w pożywieniu. Spore znaczenia mają ponadto forma i smak karmy dla psów, które muszą być dopasowane do preferencji zwierzaka.

Karmy sucha czy mokra - zaspokój preferencje swojego czworonożnego przyjaciela

Gotowe karmy dla psów pozwalają w prosty i wygodny sposób zaspokoić żywieniowe potrzeby zwierząt domowych. Dzięki nim można każdego dnia zapewnić pupilowi zbilansowany i smakowity posiłek. W zależności od zawartości wody, dzielą się na dwie podstawowe grupy: suche i mokre. Szeroka oferta produktów umożliwia znalezienie idealnego pożywienia dla każdego psa:

  • Suche jedzeniesucha karma dla psa wyróżnia się niską zawartością wody (ok. 6-10%). Dzięki temu jest silnie skoncentrowana i długo zachowuje świeżość. Wielkość granulek jest dopasowana do uzębienia psów (dostępne są karmy dla małych psów i dla dużych psów). Sucha karma dla psa jest wygodna w podawaniu, chrupiąca, skoncentrowana i odporna na zepsucie. Dobrze sprawdza się jako podstawowe jedzenie dla psa. Warto podawać ją szczególnie psom z tendencją do problemów z zębami oraz wymagającym specjalnego żywienia.
  • Mokre jedzeniemokre karmy dla psów odznaczają się wysoką zawartością wody (ok. 75-80%). Wyróżnia się wysoką smakowitością, miękką, wilgotną konsystencją, wysoką zawartością mięsa i niskim stopniem przetworzenia. Mokra psia karma jest polecana zwłaszcza dla psów wybrednych, wrażliwych, cierpiących na choroby układu moczowego i pokarmowego oraz psich seniorów. Ze względu na niską kaloryczność sprawdzą się również jako karmy dla psów otyłych.
  • Zamienniki mleka – preparaty mlekozastępcze przeznaczone są dla małych psów od urodzenia do momentu odsadzenia. Można podawać je jako zamiennik mleka matki lub uzupełnienie naturalnego pokarmu.

Zrozumienie potrzeb żywieniowych Twojego pupila

Idealna karma dla psów powinna być precyzyjnie dopasowana do indywidualnych potrzeb żywieniowych czworonogów. Przy wyborze pożywienia należy zwrócić uwagę na wiek, wielkość, stan zdrowia i preferencje smakowe czworonoga.

Wiek, rasa i rozmiar - każdy pies jest wyjątkowy

Psie zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacznie różni się w zależności od etapu życia, wielkości i rasy. Na rynku zoologicznym dostępne są:

  • karmy dla szczeniąt,
  • karmy dla psów dorosłych,
  • karmy dla psów seniorów,
  • karmy dla psów małych ras,
  • karmy dla psów średnich,
  • karmy dla dużych psów,
  • karmy dla psów rasowych (m.in. yorkshire terierów, maltańczyków, owczarków niemieckich).

Aktywność fizyczna - dostosuj dietę do poziomu energii Twojego psa

Psie jedzenie musi dostarczać czworonogowi optymalnej dawki energii. Psy uprawiające sport, pracujące lub prowadzące aktywny tryb życia powinny otrzymywać pokarm z formułą active, o podwyższonej zawartości kalorii. Mało aktywnym czworonogom, z tendencją do nadwagi, dedykowane są natomiast karmy dla psa light – o obniżonej wartości energetycznej.

Stan zdrowia - specjalne potrzeby żywieniowe

Chore psy mają specjalne wymagania żywieniowe. Odpowiednia dieta może wspomóc ich rekonwalescencję, poprawić samopoczucie i opóźnić rozwój choroby. W bogatej ofercie weterynaryjnych pokarmów dla psa znajdują się m.in.:

  • z chorobami układu moczowego i nerek,
  • z chorobami przewodu pokarmowego,
  • z cukrzycą,
  • z chorobami stawów,
  • z chorą wątrobą,
  • z chorobami skóry.

Alergie i nietolerancje pokarmowe - zadbasz o zdrowie swojego psa

Karma dla psów cierpiących na alergię lub nietolerancję pokarmową nie może zawierać składników wywołujących u zwierząt niepożądane reakcje. Dla szczególnie wrażliwych czworonogów odpowiednia będzie psia karma z recepturą hipoalergiczną, monobiałkową lub bezzbożową.

Kastracja/sterylizacja i specjalne potrzeby żywieniowe

Kastracja i sterylizacja powodują zmiany hormonalne u psów, które wpływają na ich metabolizm i apetyt. Z tego powodu psy po tych zabiegach są szczególnie narażone na nadwagę i otyłość. Aby zapewnić im odpowiednią dietę, niezbędna jest karma dla psa kastrowanego/sterylizowanego z recepturą wspierające zdrowie i utrzymanie prawidłowej wagi.

Znajdź najlepsze jedzenie dla swojego psa na Rozetka.pl

Każdy pies jest wyjątkowy. Warto podarować mu codzienną porcję radości i pozwolić cieszyć się pysznymi i zdrowymi posiłkami. Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem ROZETKA, w którym można znaleźć idealną karmę dla każdego czworonoga.

Karmy dla psów – często zadawane pytania

Jak powstaje sucha karma dla psów?

Sucha karma dla psów najczęściej powstaje w procesie ekstruzji. Metoda ta polega na zmieszaniu suchych i mokrych składników, a następnie przygotowaniu z nich ciasta i uformowaniu krokietów. Podczas ekstruzji składniki poddawane są działaniu ciśnienia i temperatury, co poprawia strawność składników i eliminuje szkodliwe mikroorganizmy. Na koniec krokiety są suszone i powlekane dodatkami smakowymi.

Jaka karma dla psów po sterylizacji?

Sterylizacja lub kastracja psa powodują zmiany hormonalne w organizmie, które zmniejszają zapotrzebowania zwierzaka na energię. Dodatkowo pies po zabiegu może mieć większy apetyt. Karma dla psów po sterylizacji musi mieć niższą kaloryczność niż zwykła karma podstawowa. Dodatkowo karma dla psa po sterylizacji powinna mieć podwyższoną zawartość błonnika.

Pokaż więcej