Olejek sosnowy był od dawna znany naszym przodkom, którzy w starożytności wdychali ten olejek eteryczny z nordyckiego klimatu, aby skorzystać z jego łagodzącego działania na oskrzela. Rośnie w górach, na glebach piaszczystych lub żwirowych. Ma szarofioletową korę, sztywne iglaste liście z żółtymi kwiatami męskimi i czerwonymi kwiatami żeńskimi oraz zielony jajowaty stożek, który po dojrzeniu ma tendencję do brązowienia.
Aromat sosny poprawia oddychanie, dezynfekuje drogi oddechowe i oczyszcza powietrze w otoczeniu palacza. Ma liczne zastosowania w kosmetyce. Jest to silny środek antyseptyczny. Środek dezynfekujący odpowiedni do kąpieli stóp, nasiadówek itp. Działa również przeciwzapalnie, dezodorująco i odświeżająco. Stosowany do kąpieli w celu odświeżenia skóry oraz zapobiegania i łagodzenia zaburzeń oddechowych lub zmieszany z woskiem pszczelim lub olejem jojoba do nacierania klatki piersiowej. W olejkach do masażu działa uspokajająco i przeciwbólowo, poprawiając krążenie.
Wśród jego właściwości i zalet wyróżniają się:
Poziom kosmetyczny: dezodorant, ochrona skóry, tonik.
Poziom terapeutyczny: antybakteryjny, przeciwneuralgiczny, przeciwreumatyczny, przeciwwirusowy, moczopędny, wykrztuśny, nadciśnieniowy, owadobójczy, rubefacient, stymulujący.
Na poziomie psychologicznym: pobudzenie kory nadnerczy, krążenia i centralnego układu nerwowego (OUN), rewitalizacja.
Jeden z olejków eterycznych z wyboru w recepturach olejków do ciała stosowanych w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, ze względu na swoje właściwości balsamiczne. Do łączenia z miętą, eukaliptusem, tymiankiem i petit-grainem.